Kölcsönzés:

Iskolánk könyvtárát az itt tanuló diákok és az itt dolgozó felnőttek használhatják.

Ha első vagy második osztályos tanuló vagy egy könyvet kölcsönözhetsz ki. Harmadik osztálytól felmenőben nyolcadikig egy időben kettő darab könyvet vehetsz ki. (Ebbe nem tartoznak bele a tankönyvek).

Ha jogosult vagy a tartós tankönyvek ingyenes használatára, egész évre kikölcsönözheted ezeket. A tankönyvek épségére, tisztaságára vigyáznod kell, az új tankönyvekbe csak ceruzával dolgozhatsz. Amennyiben megrongálódik vagy elhagyod, akkor azért anyagi felelősséggel tartozol, pótolnod kell más forrásból, végső esetben a vételárat kell megtéríteni.

A kézikönyvtár könyvei nem kölcsönözhetők, de egy tanítási órára felviheted.

Helyben használat:

A könyveket itt helyben az olvasóteremben is olvasgathatod a könyvőr használatával.

Ha csoportmunkában dolgozol egy feladaton, még jobban figyelj a csendre, hogy ne zavarj másokat.

A könyvtárban található számítógépek iskolai feladataid megoldását segítheti.

Tájékoztatás:

Mindig akadhat olyan könyv, amit nem találsz a könyvtárban, vagy olyan feladat, amely megoldásával egyedül nem boldogulsz. Mindig bátran kérd a könyvtáros tanárnő segítségét.

Hogyan kereshetsz könyvet a könyvtárban?

Szépirodalom

A magyar szerzők szépirodalmi műveit (mese, regény, vers, dráma) szerző családnevének kezdő betűjénél találod meg. Pl: Móra Ferenc meséit az M betűnél fogod megtalálni.

Ha a szerző külföldi, akkor a következőkre figyelj! Pl. Felix Salten Bambi című könyvét az S betűnél találod meg, hiszen az ő családneve a Salten. A sorrend tehát fordított!

Egy szerző különböző műveit a címek kezdőbetűi alapján tesszük sorba a polcon. Ilyenkor a címkezdő névelőt (a,az) nem vesszük figyelembe. Pl.: Móra Ferenc: A cinege cipője

Móra Ferenc: Dióbél királyfi

Móra Ferenc: Kincskereső kisködmön

Ha egy műnek háromnál több szerzője van, akkor a mű címének kezdőbetűjénél keresd! Pl: "Akik ki akarták merni a tengert" című mesegyűjtemény az A betűnél található.

Az ilyen művekben a tartalomjegyzék segít abban, hogy könnyebben megtaláld a keresett írást.

Ismeretközlő művek

Itt a könyveket a témájuk szerint csoportosítjuk, vagyis az egy témáról szóló könyvek egy csoportba kerülnek. Pl. állatok, növények, barkácsolás – mind-mind egy-egy témakör

Az azonos témán belül a könyveket ismét a szerzők családnevének kezdőbetűje alapján rendezzük sorba. Ezekben a könyvekben is a keresésnél fontos szerepe van a tartalomjegyzéknek. Vannak olyan könyvek, amelyeknek a végén mutatókat találsz, amelyek a kereshető szavakat betűrendben sorolják fel. Pl. fecske, kakukk, kárókatona, liba, veréb

Kézikönyvtár

Itt olyan ismeretközlő műveket találsz, amelyeknél fontos az, hogy mindig kéznél legyenek. A kézikönyvtárban olyan ismeretközlő irodalmi műveket találsz, amelyeket nem lehet kölcsönözni Ezek a könyvek az adatok, új ismeretek, fogalmak gyors megtalálásában segítenek.

A kézikönyvek fajtái:

· szótárak

· egynyelvű

· többnyelvű

· lexikonok

· általános lexikon

· szaklexikon

· enciklopédiák

· általános enciklopédia

· szakenciklopédia

· térképek, atlaszok

· adattárak

· címtár

· kronológia (időrend)

· határozókönyvek

A kézikönyvekben való keresésben a betűrend, a tartalomjegyzék és a mutatók segítenek.

Kötelező és ajánlott olvasmányok

3. évfolyam Lázár Ervin: Bab Berci kalandjai

4. évfolyam Bálint Ágnes: Szeleburdi család

5. évfolyam Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk

6. évfolyam Gárdonyi Géza: Egri csillagok

7. évfolyam Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa, Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője

8. évfolyam Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig